Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Mydła na bazie mydlanej – podstawowa instrukcja

3
Mydła na bazie mydlanej – podstawowa instrukcja

Krok po kroku - podstawowa instrukcja wykonania mydeł z bazy mydlanej.

1.      Rozpuszczenie bazy mydlanej

Bazę mydlaną możesz rozpuścić w kąpieli wodnej lub w kuchence mikrofalowej. Każda baza mydlana posiada charakterystyczną temperaturę topnienia. Aby ją rozpuścić, zazwyczaj należy podgrzać ją do temperatury około 50 oC – 75 oC. Nie dopuszczaj do wrzenia bazy mydlanej, co ma miejsce przy około 100 oC. Może to negatywnie wpłynąć na jej właściwości, spowodować nadmierne odparowanie wody. Oferowane bazy są już wstępnie rozdrobnione, ale możesz ostrożnie pokroić je na mniejsze kawałki nożem. Czas rozpuszczania jest zmienny. Zależy między innymi od ilości bazy do rozpuszczenia, wielkości jej kawałków i jej rodzaju. Mniejsze ilości i kawałki bazy łatwiej rozpuścić. Czasami baza mydlana rozpuszcza się niejednorodnie, na zewnątrz jest płynna, ale w środku pozostają nierozpuszczone kawałki. Polecamy wtedy delikatnie ją wymieszać.

Uwaga! Naczynie z rozpuszczoną bazą mydlaną jest gorące i należy zachować ostrożność podczas jego wyjmowania i wykonywania mydełek.

  • Rozpuszczenie w kuchence mikrofalowej:

Kawałki bazy mydlanej umieść w szklanym lub plastikowym naczyniu, przeznaczonym do używania w mikrofalówce. Najlepiej przykryj naczynie od góry kawałkiem folii spożywczej (nie aluminiowej), aby zabezpieczyć bazę przed nadmiernym odparowywaniem wody i ewentualnym rozlaniem. W tym przypadku czas rozpuszczania zależy także od mocy kuchenki mikrofalowej. Rozpuszczanie trwa zazwyczaj niecałą minutę. Aby nie dopuścić do przegrzania i rozlania bazy, polecamy kilkukrotnie włączać kuchenkę mikrofalową, np. za pierwszym razem na 20 sekund, następnie na 15 sekund i obserwować tempo rozpuszczania.

Uwaga! Baza mydlana w mikrofalówce zaczyna rozpuszczać się nagle i proces ten szybko postępuje.

  • Rozpuszczanie w kąpieli wodnej:

W naczyniu, np. zlewce szklanej lub miseczce umieść odpowiednią ilość bazy mydlanej. Wlej do garnka niewielką ilość wody i powoli podgrzewaj go na kuchence. Włóż do niego naczynię z bazą mydlaną. Należy tak dobrać ilość wody, aby naczynie z bazą mydlaną po umieszczeniu w garnku się nie przewracało i nie wlewała się do niego woda (zazwyczaj około 2 cm - 3 cm). Podgrzewaj aż do rozpuszczenia bazy. Proces ten może potrwać kilka – kilkanaście minut.

2.      Wyjęcie naczynia z rozpuszczoną bazą mydlaną

Należy zrobić to ostrożnie, ponieważ naczynie z bazą i garnek z wodą są gorące. Po wyjęciu rozpuszczonej bazy mydlanej należy postępować sprawnie, aby baza nie zastygła przed przelaniem do form.

3.      Wzbogacenie bazy

Do naczynia z rozpuszczoną bazą mydlaną należy wprowadzić inne składniki. Należy mieszać delikatnie, aby nie spienić bazy. W razie powstania bąbelków, powierzchnię bazy można spryskać alkoholem etylowym. O kolejności wprowadzania, ilości i rodzajach dodatków poczytasz tutaj.

4.      Przelanie bazy do form

Zanim baza stężeje, należy przelać ją do form na mydła. Jeśli na powierzchni mydełek pojawiły się pęcherzyki powietrza, zanim stężeją można spryskać je alkoholem etylowym, przelanym do atomizera.

Polecamy formy mydlane dostępne w naszym sklepie. Są silikonowe, dlatego łatwo wyjąć z nich stwardniałe mydełka. Czas krzepnięcia mydełek z bazy mydlanej zależy, m.in. od wielkości mydełek, ilości dodatków, temperatury otoczenia. Zazwyczaj wynosi od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Bazy tężeją zazwyczaj w temperaturze o około 20 oC niższej od temperatury topnienia.

5.      Wyjęcie mydeł z form

Po stwardnieniu mydeł można wyjąć je z form.

6.      Zapakowanie mydeł

Mydełka mają w składzie wodę, dlatego na ich powierzchni z czasem mogą pojawić się mokre kropelki. Jest to naturalny efekt pocenia się mydła, któremu można zapobiec przez umieszczenie mydełek w folii lub szczelnym opakowaniu. Jeśli mydełka mają być używane od razu, pocenie nie ma większego znaczenia.

7.      Teraz możesz cieszyć się swoimi mydełkami :)

Komentarze do wpisu (3)

30 stycznia 2018

Dostalam w prezencie kilka mydelek i musze powiedziec ze sa rewelacyjne. Pieknie pachna, szczegolnie polecam z dodatkiem miety. Lazienke wypelnia teraz piekny zapach miety

20 marca 2018

To też wygląda na prosty przepis. Zapisuję sobie stronę. Będę kombinować. :)

13 lutego 2019

Kurcze wygląda na łatwe. Ja robię z tego przepisu: https://www.perfectmrshouse.com/prosty-przepis-na-mydlo-mozna-je-zrobic-samodzielnie, ale myślę, że Twoja propozycja może być równie ciekawa!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl