Mikronizowany tlenek cynku
- zapytaj o produkt
- poleć znajomemu
- dodaj opinię
Opis
Skład INCI Zinc Oxide
Tlenek cynku w postaci drobnego, miałkiego proszku – bezpieczny, skuteczny, przeciwsłoneczny filtr mineralny. Nie przenika do krwioobiegu. Można stosować go u dzieci, w preparatach do cery wrażliwej, jako naturalną alternatywę dla przeciwsłonecznych filtrów chemicznych. Światłochronne, białe pigmenty drobinek tlenku cynku, odbijają promieniowanie słoneczne, zwiększając skuteczność kosmetyków przeciwsłonecznych. Ponadto ze względu na właściwości gojące i antyseptyczne jest nieodzownym składnikiem maści cynkowej. Jest powszechnie stosowany w pudrach i zasypkach.
Działanie
- Działa antyseptycznie.
- Hamuje i łagodzi stany zapalne.
- Wspomaga walkę z trądzikiem młodzieńczym i opryszczką.
- Polepsza ochronę przeciwsłoneczną. Blokuje praktycznie całe spektrum promieniowania UVA i UVB. Jest fotostabilny.
- Zapobiega procesom fotostarzenia.
- Działa ściągająco i wysuszająco na skórę. Matuje.
- Bieli, posiada dobre właściwości kryjące (np. w pudrach).
Informacje techniczne
Drobny, miałki, biały proszek, bez zapachu. Nie rozpuszcza się w wodzie i tłuszczach. Tworzy dyspersje. Rozprasza się w tłuszczach. Gęstość rozdrobnionego tlenku cynku różni się w zależności od stopnia zagęszczenia. Orientacyjnie 1 ml waży około 0,5 g.
Mikronizowany tlenek cynku należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w temperaturze pokojowej, w dobrze wentylowanym, suchym miejscu, poza zasięgiem dzieci, aby nikt go nie spożył i przypadkowo nie użył.
- Jako składnik naturalnych, ekologicznych kosmetyków przeciwsłonecznych, np. balsamów, kremów i mleczek.
- Jako pigment w pudrach, podkładach do twarzy, pomadkach i kremach pod oczy.
- W pielęgnacji dzieci, np. w maściach z tlenkiem cynku i zasypkach na odparzenia.
- Do polerowania powierzchni paznokci.
- Jako podstawowy składnik maści cynkowej – pasty Lassara, stosowanej przy trądziku, opryszczce i pękających ustach.
- Jako dodatek do maseczek, kremów, np. zmniejszając świecenie cery tłustej czy przeciwdziałając fotostarzeniu w preparatach do codziennego użytku.
Stosowane stężenia:
Ze względu na możliwość pozostawiania białej warstwy na skórze przy wyższych stężeniach, zalecamy, aby mikronizowany tlenek cynku stanowił do 25 % kosmetyku.
Przy stężeniu do 15 % nie powoduje białej warstwy.
Przyjmuje się, że na każdy 1 % tlenku cynku w kosmetyku przypada około 1 - 1,5 jednostek faktora SPF. Poglądowo: 12.5% mikronizowanego tlenku cynku odpowiada ochronie na poziomie 15 SPF, 20.5% mikronizowanego tlenku cynku odpowiada ochronie na poziomie 30 SPF.
Łatwo rozproszyć go w fazie wodnej lub olejowej. Najlepiej dodawać go do fazy olejowej, przy produkcji emulsji W/O i olejków do opalania, ponieważ nie zmienia wtedy odczynu pH fazy wodnej. Dodany do fazy wodnej w emulsjach O/W powoduje wzrost odczynu pH o około 0,5 na każde użyte 5 % filtra.
Kosmetyki powinny być odpowiednio zagęszczone, aby cząsteczki tlenku cynku nie opadały.
Nie łączyć z magnezem.
Nie spożywać. Nie wdychać pyłów.
Warto wykonać próbę uczuleniową.
Ula Radek
Po prostu muszę go mieć w swoich letnich formulacjach. To idealna alternatywa dla szkodliwych, chemicznych filtrów, które wnikają do organizmu i sieją spustoszenie brrrr... Z tlenkiem cynku robię kremik z filtrem dla całej rodziny. Rozpuszczam 40 g masła Shea, dodaję 15 ml oleju z malin, wsypuję 10 g tlenku i blenduję aż zacznie twardnieć i tlenek przestanie opadać. Rewelka. Troszkę bieli, ale to normalne przy filtrach mineralnych i znaczy, że działa - odbija promieniowanie.
Bogusia
Zrobiłam sobie krem z filtrem. Wszystko dobrze wyszło. Stosuję dopiero kilka dni, ale jak dotąd się sprawdza. Polecam.
Anita P
Świetny filtr. Wsypałam proszek do swojego masełka do ciała, zblendowałam i mam teraz masełko z filtrem. W stężeniu 15 % tlenek nie bieli, masełko dzięki niemu zyskało lekkości, lepiej się wchłania i pozostawia skórę matową a nie tłustą. Produkt łatwy w użyciu.