Olejek eteryczny bergamotowy bez bergaptenu
- zapytaj o produkt
- poleć znajomemu
- dodaj opinię
Opis
Skład INCI Citrus Bergamia Peel Oil Expressed
Pomarańcza bergamota należy do rodziny rutowatych, cytrusów. Jest bardzo słodka i mniej kwaśna od cytryny. Olejek bergamotowy jest używany przy produkcji herbaty Earl Gray. Oferowany olejek powstał poprzez wyciśnięcie ze skórki jej owoców. Nie zawiera konserwantów. Jest surowcem naturalnym, bardzo skoncentrowanym, silnie działającum i przyjemnie, cytrusowo pachnącym bergamotą. Składa się głównie z limonenu. Dzięki oczyszczeniu z bergaptenu nie wykazuje działania fototoksycznego, jak standardowe olejki cytrusowe. Jest bogaty w terpenoidy.
Działanie
- Przyspiesza regenerację, gojenie i odnowę skóry.
- Działa antyseptycznie, przeciwwirusowo i bakteriobójczo.
- Jest naturalnym dezodorantem, przeciwdziałającym namnażaniu bakterii odpowiedzialnych za przykry zapach skóry i rozkład potu.
- Hamuje wydzielanie sebum.
- Łagodzi stany zapalne.
- Wspomaga leczenie reumatyzmu, liszai, owrzodzeń i infekcji, np. kataru.
- Łagodzi infekcje intymne.
- Działa rozkurczowo.
- Zapach uspokaja, relaksuje, poprawia nastrój i pobudza pracę żołądka.
Informacje techniczne
Żółta, rzadka ciecz o intensywnym, charakterystycznym, orzeźwiającym, cytrusowym, bergamotowym zapachu. Rozpuszczalna w olejach i alkoholu etylowym, nierozpuszczalna w wodzie. 1 ml eterycznego olejku bergamotowego waży około 0,88 g. Jest wrażliwy na podgrzewanie i łatwopalny.
Olejek eteryczny bergamotowy należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w chłodnym miejscu, z dala od nasłonecznienia, pożywienia, źródeł ciepła, zapłonu i wilgoci, tak aby nikt go przypadkowo nie użył i nie spożył. Można przechowywać go w lodówce.
Nie zawiera konserwantów i sztucznych kompozycji zapachowych.
Olejek eteryczny dodaje się do gotowego kosmetyku, w temperaturze poniżej 40oC.
Stosuje się go głównie:
- Do aromaterapii w przypadku nerwowości, zmęczenia, depresji, stresu.
- Przy produkcji perfum na bazie olejowej lub alkoholowej, odświeżaczy powietrza, aromatyzowania kąpieli, soli, kuli kąpielowych i kosmetyków.
- Do masażu: np. w relaksujących, pachnących olejkach.
- Jako dodatek do kosmetyków, przede wszystkim dla cery tłustej, trądzikowej, wrażliwej, dojrzałej i naczynkowej.
- W płynach do higieny intymnej w stężeniu 0,5 % - 1 %.
Jako bazę olejową przy produkcji perfum poleca się olej jojoba i olej ze słodkich migdałów. Jako bazę alkoholową w warunkach domowych zazwyczaj używa się spirytusu rektyfikowanego, który można rozcieńczyć wodą destylowaną. Perfumy na bazie z oleju jojoba są mniej lotne od tych na bazie z alkoholu. Ich trwałość jest dłuższa.
Zapach dobrze komponuje się, m.in. z olejkami: lawendowym, cytrynowym, grejpfrutowym, z pomarańczy słodkiej. Jest olejkiem lotnym o nucie zapachowej górnej (głowy).
Odświeżająca mgiełka z rozproszonym olejkiem eterycznym bergamotowym może być użyta do spryskiwania ciała, pościeli czy zasłon.
Olejek eteryczny nie rozpuszcza się w wodzie. Można zmieszać go w proporcji 1:1 z SLP lub P-4C bezpośrednio przed dodaniem do fazy wodnej. Dzięki temu nie będzie pływać po jej powierzchni, równomiernie się w niej rozproszy. Konieczne może być wstrząśnięcie kosmetykiem przed użyciem.
W przypadku aromatycznych kąpieli również warto połączyć olejek eteryczny z SLP lub P-4C, aby rozproszył się w wodzie. Pływające po tafli wody plamy olejku eterycznego mogą być drażniące. Do kąpieli dodaje się parę kropli olejku eterycznego. W przypadku olejków cytrusowych kąpiel powinna nie być zbyt ciepła. Olejki eteryczne nie powinny być dodawane bezpośrednio do wody, do kąpieli. Można wymieszać je z olejem roślinnym i P-4C, płynem do kąpieli o neutralnym pH, mlekiem w proszku, żółtkiem jaja, spiruliną, solami, np. z Morza Martwego czy himalajską itp.
Olejek eteryczny może być użyty w kominkach zapachowych, do aromaterapii.
W połączeniu z olejem bazowym (np. olejem migdałowym, jojoba, skwalanem z oliwy z oliwek), olejek eteryczny jest stosowany do masażu. Takie masaże wykazują działanie terapeutyczne.
Stosowane stężenia/rozcieńczenia
Jako dodatek do kremów, balsamów, serum, szamponów, mydeł, żeli pod prysznic olejek eteryczny jest zazwyczaj używany w stężeniu od 0,1 % do 0,5 %, czasami nawet do 2 %. W zależności od preferencji można dodać nawet do 20 kropli na 50 ml kosmetyku, co odpowiada stężeniu 2 %. Jednak do zaperfumowania 50 ml kremu może wystarczyć już 1 kropla olejku eterycznego. Kosmetyk z mniejszą zawartością olejku eterycznego jest bardziej łagodny.
W olejkach do masażu zazwyczaj używa się go w stężeniu 1 % – 2 %. Stężenie 1 % otrzymuje się przez dodanie 1 kropli na każde 5 ml oleju bazowego. Stężenie 2 % otrzymuje się przez dodanie 2 kropli do 5 ml oleju bazowego.
U dzieci do masażu stosuje się stężenie do 0,25%, czyli na każde 20 ml oleju nośnikowego (np. migdałowego) można dodać maksymalnie 1 kroplę olejku eterycznego.
Do kominków zapachowych można dodać od 5 do 10 kropli olejku.
Surowiec kosmetyczny - do użytku zewnętrznego, nie spożywać.
Nierozcieńczony może spowodować podrażnienia skóry. Może powodować reakcje alergiczne. Działa mocno szkodliwie w razie spożycia i dostania się do dróg oddechowych. Unikać kontaktu z oczami. Może spowodować poważne podrażnienia oczu.
Produkty pochodzenia roślinnego są potencjalnie alergizujące. Mogą powodować zaczerwienienie i pieczenie skóry. Szczególnie w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do alergii i naczynkowej polecamy wykonać próbę uczuleniową rozcieńczonym olejkiem.
Surowiec łatwopalny.
Aldona
Piękny zapach. Kojarzy mi się z herbatą. Uwielbiam łączyć ten olejek z innymi zapachami, zwłaszcza cytrusowymi, ale również eukaliptusem. No i wielki plus za to, że jest bez bergaptenu, bo bez problemu można zaperfumować nim kosmetyki na dzień.