do kasy suma: 0,00 zł

    Olejek eteryczny cytrynowy

    7 ml | butelka szklana
    • 7 ml | butelka szklana
    • 50 ml | butelka szklana
    Dostępność: na wyczerpaniu
    Wysyłka w: 24 godziny
    Cena: 4,90 zł 4.90



    ilość szt.
    dodaj do przechowalni
    * - Pole wymagane

    Opis

    Opis

    Skład INCI Citrus Limon Peel Oil

    Cytryna należy do rodziny rutowatych. Oferowany olejek eteryczny powstał poprzez wytłoczenie na zimno skórek z owoców cytryny. Na jeden litr olejku eterycznego przypada 2000 – 3000 cytryn. Nie zawiera konserwantów. Jest surowcem naturalnym, bardzo skoncentrowanym, silnie działającym i świeżo, owocowo pachnącym cytryną. Składa się głównie z limonenu i pinenów.

    Działanie

    • Działa silnie antyseptycznie, przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.
    • Wspomaga gojenie, leczenie infekcji skórnych, brodawek, trądziku a także grypy.
    • Rozjaśnia.
    • Jest antyoksydantem, przeciwdziała procesom starzenia.
    • Ujędrnia skórę.
    • Zwęża pory.
    • Wspomaga odchudzanie.
    • Przeciwdziała cellulitowi.
    • Remineralizuje.
    • Wzmacnia naczynia krwionośne.
    • Wspomaga usuwanie toksyn z organizmu.
    • Pozytywnie wpływa na stan włosów, paznokci i skórek.
    • Odstrasza owady i łagodzi ich ugryzienia.
    • Zmniejsza swędzenie.
    • W aromaterapii uspokaja, odświeża, wspomaga układ odpornościowy.

    Informacje techniczne

    Bezbarwna lub jasnożółta, rzadka ciecz o intensywnym, charakterystycznym, świeżym, cytrynowym zapachu. Rozpuszczalna w olejach i alkoholu etylowym, nierozpuszczalna w wodzie. 1 ml eterycznego olejku z cytryny waży około 0,85 g. Jest wrażliwy na podgrzewanie i łatwopalny.

    Olejek eteryczny cytrynowy należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w chłodnym miejscu, z dala od nasłonecznienia, pożywienia, źródeł ciepła, zapłonu i wilgoci, tak aby nikt go przypadkowo nie użył i nie spożył. Można przechowywać go w lodówce.

    Nie zawiera konserwantów i sztucznych kompozycji zapachowych.

    Zastosowanie

    Olejek eteryczny dodaje się do gotowego kosmetyku, w temperaturze poniżej 40oC.

    Stosuje się go głównie:

    • Do aromaterapii w przypadku nerwowości, depresji, stresu i grypy.
    • Przy produkcji perfum na bazie olejowej lub alkoholowej, odświeżaczy powietrza, aromatyzowania kąpieli, soli, kuli kąpielowych i kosmetyków.
    • Do masażu: np. w pachnących olejkach antycellulitowych i w przypadku problemów z krążeniem.
    • Jako dodatek do kosmetyków, przede wszystkim dla cery tłustej, trądzikowej, naczynkowej, ze stanami zapalnymi, ugryzieniami owadów i przebarwieniami (np. w kremach rozjaśniających i szamponach przeciwłupieżowych).

    Jako bazę olejową przy produkcji perfum poleca się olej jojoba i olej ze słodkich migdałów. Jako bazę alkoholową w warunkach domowych zazwyczaj używa się spirytusu rektyfikowanego, który można rozcieńczyć wodą destylowaną. Perfumy na bazie z oleju jojoba są mniej lotne od tych na bazie z alkoholu. Ich trwałość jest dłuższa.

    Zapach dobrze komponuje się, m.in. z olejkami: lawendowym, eukaliptusowym, geraniowym, rozmarynowym, bergamotowym, z drzewa różanego i z drzewa herbacianego. Jest olejkiem lotnym o nucie zapachowej górnej (głowy).

    Odświeżająca mgiełka z rozproszonym olejkiem eterycznym z cytryny może być użyta do spryskiwania ciała, pościeli czy zasłon.

    Olejek eteryczny nie rozpuszcza się w wodzie. Można zmieszać go w proporcji 1:1 z SLP lub P-4C bezpośrednio przed dodaniem do fazy wodnej. Dzięki temu nie będzie pływać po jej powierzchni, równomiernie się w niej rozproszy. Konieczne może być wstrząśnięcie kosmetykiem przed użyciem.

    W przypadku aromatycznych kąpieli również warto połączyć olejek eteryczny z SLP lub P-4C, aby rozproszył się w wodzie. Pływające po tafli wody plamy olejku eterycznego mogą być drażniące. Do kąpieli dodaje się parę kropli olejku eterycznego. W przypadku olejków cytrusowych kąpiel powinna nie być zbyt ciepła. Olejki eteryczne nie powinny być dodawane bezpośrednio do wody, do kąpieli. Można wymieszać je z olejem roślinnym i P-4C, płynem do kąpieli o neutralnym pH, mlekiem w proszku, żółtkiem jaja, spiruliną, solami, np. z Morza Martwego czy himalajską itp.

    Olejek eteryczny może być użyty w kominkach zapachowych, do aromaterapii.

    W połączeniu z olejem bazowym (np. olejem migdałowym, jojoba, skwalanem z oliwy z oliwek), olejek eteryczny jest stosowany do masażu. Takie masaże wykazują działanie terapeutyczne.

    Stosowane stężenia/rozcieńczenia

    Jako dodatek do kremów, balsamów, serum, szamponów, mydeł, żeli pod prysznic olejek eteryczny jest zazwyczaj używany w stężeniu od 0,1 % do 0,5 %, czasami nawet do 2 %. W zależności od preferencji można dodać nawet do 20 kropli na 50 ml kosmetyku, co odpowiada stężeniu 2 %. Jednak do zaperfumowania 50 ml kremu może wystarczyć już 1 kropla olejku eterycznego. Kosmetyk z mniejszą zawartością olejku eterycznego jest bardziej łagodny.

    W olejkach do masażu zazwyczaj używa się go w stężeniu 1 % – 2 %. Stężenie 1 % otrzymuje się przez dodanie 1 kropli na każde 5 ml oleju bazowego. Stężenie 2 % otrzymuje się przez dodanie 2 kropli do 5 ml oleju bazowego.

    U dzieci do masażu stosuje się stężenie do 0,25%, czyli na każde 20 ml oleju nośnikowego (np. migdałowego) można dodać maksymalnie 1 kroplę olejku eterycznego.

    Do kominków zapachowych można dodać od 5 do 10 kropli olejku.

    Uwagi

    Surowiec kosmetyczny - do użytku zewnętrznego, nie spożywać.

    Olejek fotouczuleniowy – kosmetyków z olejkiem cytrynowym nie stosować przed ekspozycją na słońce.

    Olejki cytrusowe zastosowane w ciepłej kąpieli, szczególnie przez osoby o wrażliwej skórze, mogą powodować podrażnienia, dlatego należy używać ich w niewielkiej ilości.

    Nierozcieńczony może spowodować podrażnienia skóry. Może powodować reakcje alergiczne. Działa szkodliwie w razie spożycia i dostania się do dróg oddechowych. Unikać kontaktu z oczami. Może spowodować poważne podrażnienia oczu.

    Produkty pochodzenia roślinnego są potencjalnie alergizujące. Mogą powodować zaczerwienienie i pieczenie skóry. Szczególnie w przypadku cery wrażliwej, skłonnej do alergii i naczynkowej polecamy wykonać próbę uczuleniową rozcieńczonym olejkiem.

    Produkt łatwopalny.

    Receptury

    Aromatyczne olejki do masażu

    Olejek przy infekcji

    Płukanki do włosów z olejkami eterycznymi

    Kąpiele z olejkami eterycznymi

    Olejek do nóg

    Opinie o produkcie (3)

    21 marca 2018

    Bardzo ładny, cytrusowy zapach. Dodany do serum na noc rozjaśnia skórę.

    21 maja 2018

    Bardzo przyjemny, świeży zapach.

    24 czerwca 2019

    Słodziutka cytrynka - wyjątkowo aromatyczna. x3

    do góry