Kwas migdałowy

Dostępność: średnia ilość
Wysyłka w: 24 godziny
Cena: 7,50 zł 7.50


ilość szt.
dodaj do przechowalni
* - Pole wymagane

Opis

Opis

Skład INCI Mandelic Acid

Kwas migdałowy (stężenie ok. 99,5%) to kwas owocowy, otrzymywany z gorzkich migdałów. Należy do grupy kwasów AHA (alfa-hydroksylowych), jednak działa delikatniej w porównaniu z innymi kwasami z tej grupy, dzięki czemu ograniczone jest ryzyko podrażnień. Odpowiednio zastosowany zazwyczaj nie wywołuje niepożądanych odczynów, dlatego bywa stosowany nawet w okresie nasłonecznienia – stąd nazwa „peeling letni”. Złuszcza naskórek, w związku z czym pomaga pozbyć się przebarwień, rozstępów i blizn (np. potrądzikowych). Pomaga poprawić stan skóry. Wspomaga odpowiednie nawilżenie cery suchej. Poprawia jej koloryt. Uelastycznia i wygładza. Działa przeciwzapalnie. Jest chętnie stosowany w przypadku cery dojrzałej, tłustej, suchej, normalnej, mieszanej, trądzikowej, przebarwionej i nadmiernie zrogowaciałej. Należy używać go w rozcieńczeniu, zgodnie z ogólnymi zasadami użytkowania. W zależności od zastosowanego stężenia różni się intensywność jego działania. Może być używany przy praktycznie wszystkich typach skóry, bywa stosowany przy cerze wrażliwej, naczynkowej czy z trądzikiem różowatym.

Działanie

 • Działa wyjątkowo łagodnie, jak na kwas AHA.
 • Działa przeciwzapalnie, antybakteryjnie i antyseptycznie.
 • Wspomaga gojenie trądziku.
 • Złuszcza naskórek, oczyszczając go.
 • Sprzyja podwyższeniu poziomu nawilżenia naskórka.
 • Wygładza i zmiękcza naskórek.
 • Używany regularnie stymuluje syntezę włókien kolagenu i elastyny, spłyca drobne zmarszczki i wygładza blizny.
 • Zwęża rozszerzone pory.
 • Usprawnia odnowę i regenerację skóry.
 • Polepsza przenikanie w głąb skóry innych składników, zawartych w stosowanych kosmetykach, m.in. witamin A i E.
 • Dzięki właściwościom złuszczającym, ułatwia usuwanie powstałych przebarwień.
 • Poprawia koloryt skóry.

Informacje techniczne

Białe, drobne kryształki lub krystaliczny proszek, o charakterystycznym, dość silnym zapachu, rozpuszczalny w alkoholu etylowym, w wodzie na gorąco, zawiesza się w PEG-400. Gęstość kwasu migdałowego różni się w zależności od stopnia zagęszczenia. Orientacyjnie 1 ml oferowanego kwasu migdałowego waży około 0,5 g.

Kwas migdałowy należy przechowywać w szczelnie zamkniętych opakowaniach, w temperaturze pokojowej, w dobrze wentylowanym, suchym miejscu, z dala od źródeł zapłonu, poza zasięgiem dzieci, aby nikt go nie spożył i przypadkowo nie użył.

Zastosowanie

Kwas migdałowy jest chętnie stosowany w przypadku grubej skóry, cery tłustej, trądzikowej, ale także dojrzałej czy przebarwionej, w przypadku blizn i rozstępów. Działa wyjątkowo delikatnie, jak na kwas AHA, dlatego czasami sprawdza się również w przypadku cery wrażliwej i z trądzikiem różowatym.

Prawidłowe zastosowanie kwasów owocowych w kosmetykach jest niezmiernie ważne. Kwasy owocowe powinny być stosowane w okresie o niewielkim nasłonecznieniu (zazwyczaj jesień, zima, wczesna wiosna). Jednak kwas migdałowy na ogół nie uwrażliwia skóry na promieniowanie słoneczne, dlatego bywa stosowany w lecie, jako „peeling letni”. W przypadku stosowania preparatów z kwasami złuszczającymi na dzień jest wymagana ochrona przeciwsłoneczna kremem z filtrem minimum 50 SPF. Podczas kuracji kwasami należy unikać ekspozycji na słońce i korzystania z solarium. Normalną reakcją na zastosowanie kwasów AHA jest delikatne, przejściowe pieczenie i złuszczanie się naskórka.

Przykładowe rozcieńczenia:

2 % - 1 g kwasu migdałowego + 49,5 g wody / PEG-400 / spirytusu rektyfikowanego + odrobina wodorowęglanu sodu

4 % - 2 g kwasu migdałowego + 48 g wody / PEG-400 / spirytusu rektyfikowanego + odrobina wodorowęglanu sodu

5 % - 2,5 g kwasu migdałowego + 47,5 g wody / PEG-400 / spirytusu rektyfikowanego + odrobina wodorowęglanu sodu

8 % - 4 g kwasu migdałowego + 46 g wody / PEG-400 / spirytusu rektyfikowanego + odrobina wodorowęglanu sodu

10 % - 5 g kwasu migdałowego + 45 g wody / PEG-400 / spirytusu rektyfikowanego + odrobina wodorowęglanu sodu

10 % - 5 g kwasu migdałowego + 45 g wody / PEG-400 / spirytusu rektyfikowanego (do peelingu kwasowego)

15 % - 7,5 g kwasu migdałowego + 42,5 g wody / PEG-400 / spirytusu rektyfikowanego (do peelingu kwasowego)

20 % - 10 g kwasu migdałowego + 40 g wody ze spirytusem rektyfikowanym / PEG-400 / spirytusu rektyfikowanego (do peelingu kwasowego)

Ważny jest dobór odpowiedniego rozpuszczalnika. Kwas migdałowy rozpuszcza się w wodzie na gorąco. Po schłodzeniu wody rekrystalizuje. Bardzo dobrze rozpuszcza się w spirytusie rektyfikowanym, jednak alkohol częściowo wyparowuje, w związku z czym zwiększa się stężenie kwasu w roztworze. Kwas migdałowy w połączeniu z PEG-400 na ciepło rozpuszcza się i tworzy klarowny roztwór, po schłodzeniu tworzy zawiesinę. Aby otrzymać roztwory kwasu o stężeniu od około 20 %, do wody należy dodać spirytus rektyfikowany. Zazwyczaj wystarczy mniej więcej tyle samo gramów spirytusu, ile gramów kwasu migdałowego używamy. Można również wstępnie rozpuścić kwas w minimalnej ilości spirytusu i wtedy dodać odpowiednią ilość wody, pomniejszoną o ilość spirytusu. W samej wodzie kwas nie jest w stanie rozpuścić się nawet na gorąco. Zazwyczaj wystarczy mniej więcej taka ilość kwasu.

Najdelikatniejsze, najbardziej nawilżające działanie ma roztwór kwasu migdałowego w PEG-400. Najbardziej neutralne działanie wykazuje roztwór wodny. Najsilniejsze, najbardziej drażniące działanie ma roztwór w alkoholu.

Kwas migdałowy może być użyty na dwa sposoby:

- W kosmetykach do codziennego użytku

Kwas migdałowy jest chętnie stosowany jako dodatek do toników, żeli, kremów i maseczek. W stężeniu do 10 % przede wszystkim efektywnie nawilża, delikatnie złuszcza, oczyszczając naskórek i pobudza regenerację skóry właściwej, stymulując aktywność fibroblastów.

Na co dzień można stosować roztwory kwasu migdałowego w stężeniu do 10 %. Polecamy stężenia 4 % - 5 % a na początek jeszcze niższe, np. 2 %. Gdy skóra się przyzwyczai, można stopniowo podwyższać stężenie w stosowanych roztworach. Należy sprawdzić i ustalić odczyn pH kosmetyków z kwasem migdałowym, przeznaczonych do codziennego użytku. Odczyn pH powinien być podniesiony do poziomu minimum 4,5, aby zminimalizować ryzyko powstawania podrażnień. Jednocześnie nie powinien być zbyt wysoki, aby kwas mógł efektywnie działać. Odczyn pH neutralny dla skóry wynosi na ogół między 4,5 a 6. Odczyn pH można podnieść, dodając do kosmetyku odrobinę wodorowęglanu sodu. Wartość odczynu sprawdza się przy pomocy papierków lakmusowych. Jeśli odczuwamy, że działanie kosmetyku jest dalej zbyt mocne, należy stosować niższe stężenie kwasu lub kosmetyk stosować, np. co 2-3 dni. Jeśli dojdzie do widocznego złuszczenia skóry, należy zaprzestać na jakiś czas stosowania roztworu, ponieważ dalsze stosowanie może spowodować podrażniania skóry. Należy odczekać kilka – kilkanaście dni, aby skóra się zregenerowała. Polecamy stosować roztwory kwasu migdałowego w połączeniu z preparatami nawilżającymi i ochronnymi.

Po 5-6 miesiącach regularnego stosowania preparatów z kwasami AHA należy zrobić kilka miesięcy przerwy, ponieważ skóra przyzwyczaja się do kwasów a ich działanie przestaje być efektywne.

- W zabiegach peelingujących

W stężeniu powyżej 10 % (lub powyżej 20 % - 35 % w przypadku grubszej skóry) oprócz poprawy poziomu nawilżenia i pobudzenia odnowy skóry, daje efekt silnego peelingu – złuszcza, wspomaga usuwanie przebarwień, blizn, rozstępów, zwęża pory.

Zabiegi peelingujące kwasami owocowymi można przeprowadzać w profesjonalnym salonie kosmetycznym lub po zdobyciu specjalistycznej wiedzy. Wiadomości zawarte w opisie nie zastępują profesjonalnego wyszkolenia i służą do celów informacyjnych. Przy takim zabiegu używa się roztworów kwasu o wysokim stężeniu. Posiadają one bardzo niski odczyn pH i silnie złuszczają skórę. W warunkach domowych nie polecamy używać stężeń powyżej 20 %.

Zabiegi peelingujące wykonuje się po wcześniejszym przyzwyczajeniu skóry do kwasu. Takie przyzwyczajanie trwa zazwyczaj około 2 tygodni. Zazwyczaj jeden tydzień stosuje się raz dziennie toniki lub kremy z 5 % zawartością kwasu migdałowego, a w drugim tygodniu nakłada się kremy lub toniki z 5-8 % zawartością kwasu dwa razy dziennie. Jeśli dojdzie do widocznego złuszczenia skóry, należy zaprzestać na jakiś czas stosowania roztworu, ponieważ dalsze stosowanie może spowodować podrażniania. Skóra może być na tyle cienka i wrażliwa na działanie kwasu, że nie będą potrzebne typowe zabiegi peelingujące.

Typowe zabiegi peelingujące zazwyczaj przeprowadza się w seriach – około 7 zabiegów co 7 – 14 dni, przez 2 miesiące. Należy pozwolić skórze na złuszczenie i regenerację między kolejnymi zabiegami. Roztwory peelingujące stosuje się na wybranych partiach skóry, np. na plecach, dłoniach, stopach, twarzy, szyi, dekolcie. Nie powinno wykonywać się zabiegu na dużej powierzchni skóry. Odpowiedni roztwór kwasu migdałowego na ogół nakłada się na oczyszczoną skórę na 1-2 minuty za pomocą pędzelka czy patyczka zakończonego wacikiem, omijając wrażliwe okolice oczu, nosa, ust, ewentualne stany zapalne i znamiona (należy je zabezpieczyć, np. grubą warstwą wazeliny). Jeśli odczuwamy, że działanie peelingu jest zbyt silne, roztwór należy zmyć szybciej. Roztwór zmywa się w pierwszej kolejności nasączonymi wodą wacikami a następnie roztworem buforującym, który zatrzymuje działanie kwasu, neutralizuje pH. Wacik po jednorazowym użyciu należy wyrzucić i wymienić na nowy. Roztwór buforujący można otrzymać przez rozpuszczenie połowy łyżeczki wodorowęglanu sodu w połowie szklanki wody. Po zabiegu peelingującym można nałożyć odżywczą, nawilżającą, kojącą maseczkę. Najlepiej używać żeli i kremów silnie nawilżających, kojących i nie wykonywać makijażu. Serię zabiegów peelingujących najlepiej wykonywać raz w roku lub raz na dwa lata.

Powstanie podrażnień i zaczerwienienia świadczy o tym, że koncentracja kwasu była zbyt duża, czas zabiegu był zbyt długilub kwas nie został zneutralizowany.

Uwagi

Półprodukt kosmetyczny - nie spożywać.

Nieodpowiednio stosowany kwas migdałowy może spowodować poważne oparzenia skóry i uszkodzenia oczu. Nie wdychać. Nie stosować bez rozcieńczenia.

Nie stosować na uszkodzoną, podrażnioną skórę, w okresie ciąży, w przypadku chorób autoimmunologicznych, licznych znamion, aktywnych stanów zapalnych, opryszczki, ciężkiej postaci trądziku, alergii, podczas kuracji retinoidami, skłonności do powstawania bliznowców, po zabiegu chirurgicznym w miejscu, gdzie miałby być stosowany kwas i zabiegu krioterapii.

Najlepiej wykonać próbę uczuleniową odpowiednio rozcieńczonym roztworem kwasu migdałowego. Jeśli przy zastosowaniu niskiego stężenia – do 5 % odczuwa się narastające pieczenie, nie należy stosować kwasu.

Opinie o produkcie (2)

19 marca 2018

Używałam w niskim stężeniu w recepturze na tonik z kwasem migdałowym z tej strony. Jestem bardzo zadowolona z jego działania. Nie schodziła mi skóra. Nic nie piekło, mimo że mam wrażliwą skórę. Dzięki temu delikatnemu, regularnemu peelingowi kwasowemu już nie robię mechanicznych peelingów. Skóra jest bardziej oczyszczona, nawilżona i gładka.

15 kwietnia 2018

Kwas dobrze działa na pryszczyki małe i duże. Szybciej się goją i powstaje ich mniej. Pewnie to zasługa tego, że kwas jest przeciwbakteryjny i wypryski się nie roznoszą. Stosowałam tonik z 10 g kwasu migdałowego, 100 ml soku z aloesu i 5 ml mleczanu sodu na miejsca dotknięte trądzikiem.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl